LAKE GROVE AND ACROSS SACHEM, NY — From concerns about roadway conditions to sending a message nationally, voters shared with OnSachem what has influenced their vote today for Election Day.

OnSachem’s Jim Green spoke with voters outside the polling location at Wenonah Elementary School.

Candidates Running to Represent Sachem Communities

Sachem is a broad geographic area, covering Farmingville, Holbrook, Holtsville, Lake Ronkonkoma, and portions of Lake Grove. Sachem includes four Suffolk County legislative districts, all of which are up for election. Sachem spans three townships—Brookhaven, Islip and Smithtown—and each has a variety of races.

Here is a guide to the candidates running to represent communities within the Sachem area.

County Executive – Elect 1

  • Steven C Bellone – Democratic, Protect the Taxpayer
  • John M Kennedy Jr – Republican, Conservative, Independence
  • Gregory John Fischer – Libertarian

County Legislator, 4th Legislative District – Elect 1

  • David T Bligh – Democratic, Working Families
  • Thomas Muratore – Republican, Conservative, Independence
  • Stephen Ruth – Libertarian

County Legislator, 8th Legislative District – Elect 1

  • William J Lindsay III – Democratic, Working Families
  • Anthony A Piccirillo – Republican, Conservative, Libertarian, Independence

County Legislator, 10th Legislative District – Elect 1

  • Joseph G Hagelmann – Democratic, Independence
  • Thomas Cilmi – Republican, Conservative, Libertarian

County Legislator, 12th Legislative District – Elect 1

  • Margot E Rosenthal –Democratic
  • Leslie A Kennedy – Republican, Conservative, Libertarian, Independence

Supervisor, Town of Brookhaven – Elect 1

  • William B Ferraro III – Democratic, Working Families
  • Edward P Romaine – Republican, Conservative, Independence
  • Junie Legister – Libertarian

Receiver of Taxes, Town of Brookhaven – Elect 1 

  • Dominador V Pascual III – Democratic, Working Families, Libertarian
  • Louis J Marcoccia – Republican, Conservative, Independence 

Superintendent of Highways, Town of Brookhaven – Elect 1

  • Anthony R Portesy – Democratic, Working Families, Libertarian
  • Daniel P Losquadro – Republican, Conservative, Independence

Councilmember, 3rd Town District, Town of Brookhaven – Elect 1 

  • Talat G Hamdani – Democratic, Working Families, Libertarian
  • Kevin J La Valle – Republican, Conservative, Independence

Councilmember, 5th Town District, Town of Brookhaven – Elect 1

  • Andrea Stolz – Democratic, Working Families
  • Neil Foley – Republican, Conservative, Independence
  • Pamela E Smith – Libertarian

Supervisor, Town of Islip – Elect 1

  • Thomas E Murray III – Democratic, Working Families, Libertarian, SAM
  • Angie M Carpenter – Republican, Conservative, Independence

Town Clerk, Town of Islip – Elect 1 

  • Joseph L Fritz – Democratic, Libertarian
  • Olga H Murray – Republican, Conservative, Independence

Receiver of Taxes, Town of Islip – Elect 1

  • Donovan G Currey – Democratic, Libertarian
  • Alexis Weik – Republican, Conservative, Independence

Councilman, Town of Islip – Elect 2

  • Jorge C Guadron – Democratic, Libertarian
  • Leigh-Ann M Barde – Democratic, Libertarian
  • John C Cochrane Jr – Republican, Conservative, Independence
  • Mary Kate Mullen – Republican, Conservative, Independence

Receiver of Taxes, Town of Smithtown – Elect 1

  • Justin W Smiloff – Democratic
  • Deanna Varricchio – Republican, Conservative, Independence

Councilman, Town of Smithtown – Elect 2

  • Richard Guttman – Democratic
  • Richard S Macellaro – Democratic
  • Thomas Lohmann – Republican, Conservative, Independence
  • Lisa M Inzerillo – Republican, Conservative, Independence
  • Patrica A Shirley – Libertarian

Justice of the Supreme Court, 10th Judicial District – Elect 6

  • Stephen J Lynch – Democratic, Republican, Conservative
  • Angela G Iannacci – Democratic, Republican, Conservative
  • David J Gugerty – Democratic, Republican, Conservative
  • Christopher G Quinn – Democratic, Republican, Conservative
  • David P Sullivan – Democratic, Republican, Conservative
  • Thomas Rademaker – Democratic, Republican, Conservative
  • Christopher B Garvey – Libertarian
  • Annette Totten – Libertarian

Family Court Judge – Elect 2

  • Andrea H Schiavoni – Democratic, Conservative, Working Families, Independence
  • Victoria Gumbs Moore – Democratic, Conservative, Working Families, Independence
  • Richard Hoffmann – Republican, Libertarian
  • Michael P Sendlenski – Republican, Libertarian

District Court Judge, 1st District – Elect 1

  • Edward J Hennessey – Democratic, Conservative, Working Families, Independence
  • Karen M Wilutis – Republican, Libertarian
Load comments